Umów się na wizytę!
Kompleksowa opieka stomatologiczna
Pytania często zadawane przez naszych Pacjentów
Dzięki nowoczesnym metodom znieczulenia, które stosujemy w naszej gdańskiej klinice, leczenie kanałowe jest najczęściej bezbolesne. Miejscowe znieczulenie eliminuje ból podczas zabiegu. Ewentualne dolegliwości pozabiegowe można łatwo złagodzić, stosując ogólnodostępne leki przeciwbólowe.
Znaczna utrata twardych tkanek zęba i brak możliwości leczenia innymi metodami (leczenie endodontyczne, odbudowa korony zęba), to najczęstsze przesłanki do jego usunięcia. Niekiedy usunięcie jest również zalecane z innych powodów - obecność zębów mądrości, problemy z przestrzenią w jamie ustnej, uszkodzenia trudne do naprawienia.
To wieloetapowy, a przy tym mocno indywidualny proces, a więc może trwać od jednego dnia do kilku miesięcy. Wyróżniamy następujące etapy - umieszczenie implantu, gojenie kości wokół niego, przygotowanie oraz osadzenie korony zęba na implancie. Ewentualne dodatkowe zabiegi (np. lifting dziąsła) mogą wydłużyć proces. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach możliwa jest implantacja natychmiastowa polegająca na usunięciu zęba i jednoczesnym wszczepieniu implantu. W określonych sytuacjach jednego dnia możemy również wszczepić implant i od razu wykonać na nim koronę protetyczną.
Oczywiście. Znieczulenie jest standardową praktyką w stomatologii. W naszej gdańskiej klinice najczęściej stosujemy znieczulenie miejscowe. Pozwala ono wykluczyć ból i zapewnić naszym Pacjentom jak najwyższy komfort podczas zabiegu.
Po zabiegu stomatologicznym musimy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Oznacza to m.in. regularne szczotkowanie zębów (min. 2 razy dziennie), stosowanie nici dentystycznych i płynu do płukania ust. Co więcej, Pacjenci powinni przestrzegać zaleceń lekarza dot. czasu gojenia, diety i innych zachowań, które mogą wpływać na powodzenie leczenia.
Praktyczne wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej
Szczotkuj zęby codziennie - co najmniej 2 razy przez 2 minuty. Korzystaj z pasty z fluorem. Ustaw szczoteczkę pod lekkim kątem, około 45 stopni, tak by końce włókien były skierowane do linii dziąseł. Myj zęby wykonując ruchy wymiatające od dziąsła do korony zęba.
Nie wszędzie dotrzesz szczoteczką. Nici dentystyczne pomogą Ci oczyścić przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia i spowolnić lub zatrzymać rozwój kamienia nazębnego. Co więcej, ich regularne stosowanie zmniejsza ryzyko chorób dziąseł.
Przegląd zębów co pół roku to prosta droga do zdrowych, silnych zębów i pięknego uśmiechu. Taka regularność pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i szybkie pozbycie się ich.
Dieta bogata w witaminy, minerały - zwłaszcza wapń oraz wit. D - wspomaga zdrowie zębów i kości. Cukry i kwasy to główne przyczyny próchnicy, dlatego warto ograniczyć ich spożycie. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu.
Palenie papierosów, picie nadmiernych ilości alkoholu to nawyki szkodliwe dla zdrowia ogólnego, ale również dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Prowadzą do wielu problemów, takich jak choćby rak jamy ustnej czy paradontoza. Zrezygnuj z nich, dbaj o siebie, aby długo cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowymi zębami.
Pęknięcia, złamania zębów to urazy niezwykle problematyczne. Gdy uprawiasz sport - korzystaj z odpowiednich ochraniaczy. Nie otwieraj zębami opakowań, gdyż może to prowadzić do pęknięć, ukruszeń czy złamań.